Rośnie grono e-Polaków. Jak załatwiamy – przez internet - urzędowe sprawy?

Początkowo nieco nieufnie, ale z upływem czasu coraz chętniej, Polacy korzystają z profilu zaufanego, który umożliwia załatwianie rozmaitych urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. Wymiana dowodu osobistego, zgłoszenie narodzin dziecka, meldunek, rejestracja samochodu… Lista jest znacznie dłuższa. Było to szczególnie pomocne, gdy pandemia koronawirusa zamknęła (dosłownie!) wiele urzędów lub mocno ograniczyła do nich dostęp. Nic więc dziwnego, że pod tym względem 2020 rok był rekordowy. Nadal są jednak sprawy, które jedynie za pomocą ręcznie wypełnionego druczku i osobiście musimy załatwiać. 

Oficjalnie „profil zaufany” to środek identyfikacji elektronicznej. Ten formalny, językowy zwrot można jednak wytłumaczyć znacznie przystępniej – to internetowe konto pozwalające w sieci załatwiać urzędowe sprawy. Jest indywidualne, bo przypisane do konkretnego numeru PESEL, jego ważność trwa trzy lata.

„Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego”.

tłumaczył minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ministerstwo Cyfryzacji regularnie informuje o skali zainteresowania Polaków profilem zaufanym. Niemal wszystkie dane dotyczące ubiegłego roku były rekordowe. To akurat nie powinno zbytnio dziwić, bo AD 2020 niewątpliwie był szczególny pod wieloma względami. Wybuch pandemii koronawirusa, wprowadzane lockdowny, a przede wszystkim ograniczenia w bezpośrednim kontakcie spowodowały, że Polacy częściej i chętniej korzystali z internetu. A właściwie to nie mieli zbytniego wyboru. Skoro zamknięte przed petentami zostały urzędy, a niecierpiące zwłoki sprawy trzeba było załatwić, to Polacy usiedli przed komputerami. 

Tezę potwierdza fakt, że profil zaufany najczęściej był zakładany przez nowych użytkowników w kwietniu ubiegłego roku.

„Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. dokładnie 4 174 206 Polaków założyło profil zaufany. To niemal połowa (47%) wszystkich aktywnych obecnie profili zaufanych (8 816 654). To także o ponad dwa miliony więcej niż w 2019 roku i niemal trzy miliony więcej niż w 2018 roku”.

podkreśla resort cyfryzacji.

Obejrzyj jak poprawnie założyć profil zaufany:

Załóż profil zaufany już dziś! To naprawdę proste. Obejrzyj i posłuchaj Michała Czerneckiego - ambasadora kampanii „e-Polak potrafi!”, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.

Jakie sprawy najczęściej załatwiamy w urzędach za pośrednictwem internetu? W ubiegłym roku były to wnioski o odpis stanu cywilnego. Także zdecydowanie częściej w ten sposób powiadamialiśmy o narodzinach dziecka - w 2020 r. aż 146.989 razy. 

„Rodzice coraz chętniej korzystają z tej e-usługi. W 2020 roku zgłoszono online narodziny niemal 50% wszystkich, urodzonych w ubiegłym roku noworodków. W 2019 roku online zgłoszono przyjście na świat 15% urodzonych wtedy dzieci”.

potwierdzał minister Marek Zagórski.

Oczywiście, zakres tematów, które załatwimy z użyciem profilu zaufanego jest znacznie szerszy. Możemy się zameldować i wymeldować. Lawinowo rośnie grono ePolaków (wzrost o 100%), którzy załatwiali formalności związane z dowodami osobistymi. Spora popularnością profil zaufany cieszy się wśród kierowców, bo można zgłosić sprzedaż lub kupno pojazdu. 

Nie wiesz, co można załatwić za pomocą profilu zaufanego? Zobacz pełną listę KLIKNIJ TUTAJ

Poza tym dla zmotoryzowanych, którzy mają profil zaufany, jest możliwość skorzystania z aplikacji mObywatel, a na portalu gov.pl usługa „sprawdź swoje punkty karne”. 

„24 to maksymalna liczba punktów karnych, którą może zgromadzić kierowca posiadający prawo jazdy dłużej niż rok. Prowadzący z krótszym stażem mogą mieć 20 punktów karnych. Po przekroczeniu tej liczby ich prawo jazdy jest zatrzymywane”.

przypominają autorzy informacji i przestrzegają: „zgodnie z informacjami z Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) w 2020 r. dokładnie 5471 kierowcom zatrzymano prawo jazdy za punkty karne”.

Być może dlatego ta e-usługa cieszy się ogromnym zainteresowanie, bo tylko w styczniu i w lutym tego roku kierowcy skorzystali z niej niemal półtora miliona razy. 

Pomimo wzrostu popularności profilu zaufanego i coraz szerszego zakresu tematów, które możemy dzięki niemu załatwić, to nadal są sprawy, gdy nie obejdzie się bez osobistej wizyty w urzędzie. 

Serwis prawo.pl zwrócił uwagę, że trzeba zgłaszać się po odbiór dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, a także wtórników dokumentów komunikacyjnych i tablic rejestracyjnych. Nie inaczej jest z odbiorem prawa jazdy (podobnie wtórnika), ale nawet złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych, czy doręczeniem opłaty po zdanym egzaminie (ewentualnie pocztą). 

Zdalnie załatwimy wiele spraw w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale nie będzie to uznanie ojcostwa, sporządzenia aktu małżeństwa i aktu zgonu.

Źródło

Skomentuj artykuł: